Milyen biztonsági kamerát vegyek?

Milyen biztonsági kamerát vegyek?

Milyen biztonsági kamerát vegyek? – Amennyiben önben is felmerült ez a kérdés, akkor bátran keresse a Híröskamerát! Mi nem csak a kamera vásárlásban, hanem annak telepítésében is segíthetünk.

A különböző kamerák, vagy kamera rendszerek (térfigyelő kamerakültéri kamera, megfigyelő kameraálkameraIP kamera) telepítésével összefüggő árajánlatunkért kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot!

Milyen biztonsági kamerát vegyek? 

a keretösszeg kérdése

A biztonsági kamera vásárlására fordítható keretösszeg alapjaiban fogja meghatározni a rendelkezésünkre álló lehetőségeket. A vásárlók nagy többsége – a szükségszerűség, vagy önmérséklet miatt – egészen szűkös keretek között mozog, míg néhányan a teljes termékpalettáról szemezgethetnek. A kettő közül talán az utóbbi esetben nehezebb a választás, hiszen – tökéletes kamera híján – a legdrágább szegmensben is kötnünk kell néhány kompromisszumot.

szűkös keretösszeg

Legalább egy előnnyel számolhatunk, amennyiben kisebb összeget fordíthatunk a biztonsági kamera vásárlásra: nincs túl sok igazán jó opció. Ebben a pontban hangsúlyozni kell, hogy a szűkös büdzsé nem biztos, hogy az anyagi lehetőségeinket jelenti – előfordulhat az is, hogy csak nem akarunk 300 ezer forintot kiadni egy kamera rendszerért. Ez elsősorban egyéni mérlegelés kérdése, amelyben fontos, hogy nagy szerepet kapjon az adott eszköz mindennapjainkban betöltött szerpe és az is, hogy arányban álljon a védendő ingatlan + ingóság értékével. Tehát, ha egy önmagában is értékes ingatlanban még több és még értékesebb ingóságot halmoztunk fel, akkor mindenféleképp érdemes nagyobb keretösszegben gondolkozni. Sajnos a biztonsági kamerák esetében is igaz az a megállapítás, hogy olcsó húsnak híg a leve és a legolcsóbb kamerák nem érnek sokkal többet, mint az álkamerák.

közepes és nagy keretösszeg

Az igazi fejtörés akkor kezdődik, ha már nagyobb kerettel gazdálkodhatunk. Emiatt érdemes néhány sor erejéig visszaülnünk a középiskola közgazdaságtan órájára, amikor előkerült a csökkenő hozadék elvének fogalma. Ez kimondja, hogy: a csökkenő hozadék az a tétel, amely szerint egy tényező határterméke (egy pont után) csökken, amint egyre növelik annak felhasználását. Vagyis egy igazán drága kamera rendszer már nem feltétlenül tud sokkal többet (vagy olyan funkciókkal rendelkezik, amelyek az adott felhasználás függvényében akár teljesen feleslegesek), mint az egy nagyságrenddel olcsóbb közepes biztonsági kamera összeállítás. A legtöbb technológiai termék esetében igaz, hogy egy bizonyos határösszeget átlépve — marginális különbségért cserébe — akár 100%-os felárat is megfizethetünk.

Milyen biztonsági kamerát vegyek?

a kamerákról általánosságban
 megapixelek

Az MP azt a számot fogja megadni, hogy hány képpontot (pixel) fog tartalmazni a kamera által készített kép. A mega ebben az esetben a szorzószám, ami 1000 x 1000, vagyis összesen 1 megapixel 1 000 000 pixelt jelent, így egy standard 5MP-es biztonsági kamera képe 5 millió képpontot foglal magába. Ez akár azt is jelenthetné, hogy minél több pixel áll rendelkezésre, annál jobb képet fogok kapni. Ez részben igaz, részben nem – hiszen az adott pixel mérete szintén nagyon fontos. Egy átlagos okostelefon által készített képpont mérete valahol 0.8µm —  1.6µm között mozog, míg egy szokványos DSLR fényképezőgép pixele ~4µm. A biztonsági kamerákról elmondhatjuk, hogy alapvetően kevesebb megapixellel operálnak, mint a modern fényképezőgépek, emiatt viszonylag nagy pixelméretről beszélhetünk. Egy HD (High-Definition) kamera felbontása 1280×720 pixel, ez azonban ma már sok felhasználónak elégtelen, ezért egyre többen törekszenek a FHD (Full High Definition) felbontású (1920x1080p) biztonsági kamerák beszerzésére.

szenzorméret

Általánosságban azt mondhatjuk, hogy minél nagyobb a szenzor, annál jobb a kép. A szenzor egy biztonsági kamera fő képalkotó része, ami értelemszerűen “fénnyel táplálkozik”, de amennyiben infravörös érzékelővel felszerelt kameráról van szó, akkor éjjellátó képességről is beszélhetünk. A biztonsági kamerák szenzormérete alapvetően kicsi, ami azt jelenti, hogy valahol a kompakt kamerák és a telefonok közötti kategóriáról beszélhetünk.

rekeszérték

A rekeszérték fogja meghatározni, hogy a szenzor mennyi fénnyel dolgozhat. A legtöbb biztonsági kamera esetében nem állíthatjuk ezt az értéket, de azért vannak kivételek. Minél alacsonyabb ez a szám, elvileg annál jobb eredményt kapunk. Célszerű az f/2.8 vagy ennél alacsonyabb értékkel rendelkező kamerák közül válogatni. A rekeszértéket viszonylag ritkán találjuk meg biztonsági kamerák specifikációi között.

képfrissítés

A képfrissítés mérőszáma az FPS, ami az angol Frame-per-Second, vagyis a másodpercenként megjelenített képkockák száma. A klasszikus nagyjátékfilmek 24 FPS-sel kerülnek a mozikba, de számos háztartásban megtalálható TV képes 60 FPS-re is, utóbbi első sorban a sportműsorok során tehet jó szolgálatot. Egy biztonsági kamera esetében általában 20 – 30 FPS-ről beszélhetünk.

Milyen biztonsági kamerát vegyek?

IP vs analóg rendszer

 

Annak ellenére, hogy az IP kamerák szinte minden tekintetben rugalmasabb felhasználást tesznek lehetővé, mint analóg társaik, az utóbbiak sem koptak még ki a boltok polcairól. Az analóg kamerarendszerek sokáig nagy előnyt élveztek az IP kamerákkal szemben, hiszen jóval olcsóbban ki lehetett építeni a biztonsági rendszert ezekkel a képalkotókkal. További előnyük volt, hogy az alacsonyabb minőségű képek tárolásához kevesebb tárhely is elegendő volt, ami még inkább csökkentette a kiépítés költségeit. Nagy hátrányuk viszont, hogy használatukhoz képrögzítő berendezésre van szükség, vagyis szigetüzemben nem működtethetjük ezeket. Ezzel szemben az IP kamerák már önálló képrögzítésre is alkalmasak, emiatt a képrögzítés céljára nem kell feltétlenül külön eszközt beszereznünk. Az IP kamerák rugalmassága azonban abból is fakad, hogy helyszíntől függetlenek, vagyis a kamera egység és a mögötte dolgozó megfigyelési központ között akár több száz kilométer távolság is lehet.

Milyen biztonsági kamerát vegyek?

vezetékes vs vezetéknélküli

A különböző biztonsági kamerák adatkapcsolatát vezetéken és vezeték nélkül oldhatjuk meg. A vezetékes adatkapcsolat előnyei közé sorolhatjuk, hogy nagyon üzembiztos, jól védi az adatfolyamot, a környezeti hatásoknak viszonylag jól ellenáll és közvetlen összeköttetést biztosít a képrögzítő berendezéssel. Hátránya azonban, hogy nem kifejezetten “trendi”, ami számos esetben elrettentheti a felhasználót. Bizonyos esetekben problémát jelenthet a vezetékes összeköttetés — esztétikus — kiépítése, valamint azzal is számolni kell, hogy a nem megfelelően elrejtett vezetékek szándékos károkozás áldozataivá válhatnak. Ezzel szemben a vezetéknélküli rendszerek nagyon rugalmasan telepíthetőek, így a rejtett kamerák kiépítése is egyszerűbb. Ezzel védhetjük az adatfolyamot, ami azonban sokkal inkább kitett a környezeti hatásoknak. A megfelelő szakértelemmel rendelkező bűnelkövetők azonban még a védett hálózatokat is felderíthetik, majd ezt követően azokat feltörhetik, és blokkolhatják a biztonsági kamera rendszert.

Milyen biztonsági kamerát vegyek? – Amennyiben önben is felmerült ez a kérdés, akkor bátran keresse a Híröskamerát! Mi nem csak a kamera vásárlásban, hanem annak telepítésében is segíthetünk.

A különböző kamerák, vagy kamera rendszerek (térfigyelő kamerakültéri kamera, megfigyelő kameraálkameraIP kamera)) telepítésével összefüggő árajánlatunkért kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot!

Válassza Ön is a Híröskamerát!