GY.I.K

Mi az a biztonsági kamera?

A biztonsági kamera egy olyan — sok esetben speciális vagyonvédelmi funkciókkal és képességekkel felszerelt — kamera, ami elsősorban az értékeink megőrzése céljából kerül telepítésre. A biztonsági kamerára jellemző specifikációk sok esetben eltérnek a más célra megalkotott kereskedelmi forgalomban kapható kameráktól.

Mi az az álkamera?

Vagyonvédelmi szempontból az álkamera egy olyan kamera, ami külsőre megtévesztésig hasonlít egy biztonsági kamerára, de valódi áramkörökkel, képalkotó és feldolgozó egységgel nem rendelkezik. Az álkamerákról készült cikkünk ezen a linken keresztül érhető el.

Mi az az IP kamera?

Nevéből adódóan az IP kamera az internetprotokoll eszközét használja adatátvitelre, ennél fogva a digitális kamerák nagy családjába tartozik. Nem minden IP kamera biztonsági kamera, és nem minden biztonsági kamera egyben IP kamera.

Mi az a bullet kamera?

A bullet kamera a biztonsági kamerák egyik válfaja, magyarul kompakt kameraként is ismerhetjük. Formája általában hosszúkás és hengeres, ebből származik elnevezése is. Csak manuálisan állítható a látómező, vagyis a távoli vezérlésre (mozgatásra: döntés és forgatás) nincs lehetőség.

Mi az a dome kamera?

A dome kamera a biztonsági kamerák egyik válfaja, magyarul dóm kameraként is ismerjük, ez az elnevezés a kupola-szerű alakra utal. Távoli vezérlése (mozgatása: döntés és forgatás) megoldható, ezért bizonyos fizikai korlátok között mi határozhatjuk meg a látómezőt, emiatt legalább forgatható és dönthető funkcióval rendelkeznie kell.

Mi az a PTZ kamera?

A PTZ kamera elnevezése az angol pan-tilt-zoom szavakból áll össze, és az akronim egyértelműen utal a forgatható, dönthető és nagyítás-képes kialakításra.

Mikor van szükség biztonsági kamerára?

Biztonsági kamerára abban az esetben van szükség, hogy ha a védendő objektumban (pl.: családi ház, lakás, bolt, raktár, stb.) olyan értékeket (vagyontárgyakat, információt) tárolunk, amelyek védelmét mindenféleképp garantálni szeretnénk.

Milyen biztonsági kamerát vegyek?

A megfelelő biztonsági kamera kiválasztása során fel kell térképezni a megrendelő igényeit és azt párhuzamba kell állítani az anyagi ráfordítás lehetőségeivel. Ezt követően a megfelelő szakember segítségével ki lehet választani, hogy pontosan milyen kamerára / kamerákra és egyéb kiegészítőkre van szükség a megfelelő rendszer kiépítése céljából. A “Milyen biztonsági kamerát vegyek?” kérdést egy hosszabb cikkben jártuk körül, ami ezen a linken  keresztül érhető el.

Mire kell odafigyelni megfigyelő rendszer kiépítése során?

Egy megfigyelő rendszer kiépítése során figyelembe kell venni a kamera egységek működési elvét (analóg vs. digitális), a különböző specifikációkat (felbontás, szenzorméret, látómező, rekeszérték, tömörítési eljárás, rögzítés, adatkapcsolat, tápellátás stb.) és természetesen a védendő objektumot. A témát feldolgozó cikkünk ezen a linken keresztül érhető el.

Mi a különbség kültéri és beltéri biztonsági kamera között?

Az első és legfontosabb különbség a kültéri és beltéri biztonsági kamerák között a kialakítás milyensége. Vagyis figyelembe kell venni a környezeti védelmet (víz elleni védettség, időjárásállóság, stb.), szándékos károkozás elleni védelmet, az álcázási és egyéb (esztétikai, szervizelési és rögzítési) szempontokat.

Mi a különbség az analóg és a digitális kamera között?

A digitális (IP) kamerák nem csak előállítják a mozgóképet, hanem feldolgozzák, tömörítik és sok esetben tárolják is azt. Ezzel szemben az analóg társaik csak a mozgókép előállításra képesek, a jelfeldolgozásról külön kell gondoskodni. Ebből a különbségből fakad, hogy az önálló digitális és analóg kamera egységek között komoly árdifferencia tapasztalható, de egy teljes rendszer kiépítése esetén már nem biztos, hogy az analóg megoldás lesz az olcsóbb.

Miből áll egy biztonsági kamera rendszer?

Az, hogy egy biztonsági kamera rendszer milyen elemekből áll attól függ, hogy analóg vagy digitális elven működő megoldásról beszélünk. Analóg rendszer esetén szükség van egy kamerára, de mivel ez a kamera nem képes az önálló jelfeldolgozásra, így a kamerát össze kell kötni (vezetékes vagy vezetéknélküli adatkapcsolat) egy jelfeldolgozó egységgel is, ami a képrögzítésről is gondoskodik. Egy digitális (IP) kamera esetében a jelfeldolgozás a kamerában történik, így nincs szükség külön ilyen eszközre. Mindkét rendszer esetében gondoskodni kell a képmegjelenítésről, a tápellátásról, és ha kell, a távvezérlésről is.

Mennyibe kerül egy jó biztonsági kamera rendszer?

Egy biztonsági kamera rendszer árát célszerű a védendő ingatlanok, ingóságok és információk értékéhez igazítani. Egy jó biztonsági kamera rendszer kiépítésével együtt járó költségek meghatározásában célszerű szakértői segítséget kérni, hiszen laikusként nem gondolhatunk mindenre.

Mi az az FPS? Mekkora FPS-re van szükség egy biztonsági kameránál?

Az FPS az angol frame-per-second szavakból áll össze, az akronim jelentése pedig a képfrissítésre, vagyis a másodpercenként megjelenített képkockák számára utal. Tehát az 5 FPS érték azt jelenti, hogy az adott kamera másodpercenként 5 képet rögzít és fűz egybe mozgóképpé. Általánosságban kijelenthetjük, hogy a 24 FPS szolgáltatja a megszokott mozgókép illúzióját.

Mi az a rekeszérték? Mekkora rekeszértékre van szükség egy biztonsági kameránál?

A rekeszérték azt fogja meghatározni, hogy a biztonsági kamerában található képalkotó szenzor mennyi fénnyel dolgozhat. Minél alacsonyabb ez a szám, annál több fény áll rendelkezésre. Általánosságban kijelenthetjük, hogy az f/2.8 és az ennél alacsonyabb értékek már jó képeredményt szolgáltatnak gyengébb fényviszonyok között is.

Mi az a szenzor? Mekkora szenzorméretre van szükség egy biztonsági kameránál?

A biztonsági kamerákban található szenzor a képalkotásért felelős, általában CCD (charge coupled device = töltés csatolt eszköz) és CMOS (complementary metal-oxid semiconductor = komplementer fém-oxid félvezető) szenzorokról beszélhetünk, az előbbi inkább az analóg, az utóbbi a digitális kamerákra jellemző. A képalkotás során a fényinformációk válnak digitálisan értelmezhető jelhalmazzá. Minél nagyobb egy szenzor, annál több információ feldolgozására van lehetőség. Egy biztonsági kamera esetében célszerű legalább 1/3 hüvelyk szenzormérettel rendelkező darabot választani.

Mi az a tömörítés? Milyen tömörítésre van szükség egy biztonsági kameránál?

A képalkotó szenzor által előállított digitális jelhalmaz tárolását meg kell oldani a biztonsági kamerák esetében. A tárolókapacitás optimális kihasználása érdekében tömörítési eljárásra van szükség, amelynek köszönhetően a releváns mozgókép információk megmaradnak, az irreleváns részek pedig elvesznek. Korábban gyakori formátumként volt jelen az MJPEG, ez azonban csak a külön JPEG formátumban rögzített képkockákat fűzte mozgóképpé. Manapság a H.264 és a H.265 blokk-orientált mozgáskompenzáció alapú kodekek mondhatóak korszerűnek. 

Mi az a látószög / látómező? Mekkora látómezőre / látószögre van szükség egy biztonsági kameránál?

A látószög az a maximális nyílásszög, amely alatt az optika és a kamera által együttesen alkotott látóteret értjük. Ebben az esetben viszont figyelembe kell venni, hogy a biztonsági kamera optikája előtt található tárgy egyes pontjairól visszaverődő fénysugarak a képalkotás törvényeinek megfelelően a fókuszponton keresztülhaladva érik el a képfelvevő szenzor síkját. Ennek alapján látószögnek hívjuk a kamera szenzor geometriai határairól a fókuszpontba irányított egyenesek által bezárt szöget, így a látómező adja meg azt, hogy mekkora várható képkivágásra számíthatunk. Az, hogy egy biztonsági kamera esetében mekkora látómezőre van szükség attól függ, hogy a kamera rendelkezik-e PTZ képességgel, valamint attól, hogy pontosan hova tervezik rögzíteni. Mindezt figyelembe véve célszerű szakértői segítséget kérni a megfelelő látómezővel rendelkező kamera kiválasztásához.

Mi az a felbontás? Mekkora felbontásra van szükség egy biztonsági kameránál?

A felbontás meghatározásához szükséges legfontosabb mértékegységet szinte mindenki ismeri és használja: a pixelről, vagyis a képpontról van szó. A pixel angol eredetije a picture element-ből származik, ami utal az önálló képelemre, ami általában egy négyzetlapon értelmezhető pont, ami színinformációt (vörös, kék és zöld) tartalmaz. Egy ilyen képpont méretére nincs általánosan elfogadott standard, vagyis két különböző képalkotó által szolgáltatott pixel-méret nem feltétlenül fog megegyezni. Ettől függetlenül ökölszabályként elfogadhatjuk, hogy egy kép minél több pixelt tartalmaz, annál nagyobb felbontással, vagyis jobb képminőséggel rendelkezik. A biztonsági kamerákkal szemben egyre gyakrabban támasztott elvárás, hogy legalább Full-HD, vagyis 1920x1080p felbontást biztosítsanak. Ehhez a felbontáshoz minimum 2 megapixeles kamerára van szükség. Ennél nagyobb felbontású biztonsági kamerák is szolgáltathatnak FHD felbontást, de ilyenkor a tömörítési eljárás során a szükségtelennek ítélt képinformációk kiszűrésre kerülnek és elvesznek.

Mi az az IR? Szükség van IR-re egy biztonsági kameránál?

Az IR az angol Infra-red szóösszetételből ered. Az IR biztonsági kamerák infra megvilágító egységgel rendelkeznek, így korlátozott éjjellátó képességgel bírnak. Az infra megvilágító technológiai szintjétől függ, hogy milyen távolságra képes ellátni éjszaka egy IR kamera (általában 30 — 100 méter). Az IR minden biztonsági kamera esetében hozzáadott értéket képvisel, hiszen az éjjellátó képességre bel-, és kültéren egyaránt szükség lehet.

Biztonsági kamera nézhet utcára?

Biztonsági kamerát alapvetően magánterületen lehet rögzíteni. Ebben az esetben a tulajdonos saját döntéséről van szó és az üzemeltetésért is ő a felelős, ilyenkor azonban élet-, és balesetvédelmi szempontokat is figyelembe kell venni. Biztonsági kamera abban az esetben nézhet utcára, ha a rendeltetésszerűen ott tartózkodók ehhez hozzájárultak, ilyenkor célszerű a szomszédokat a kamera telepítés tényéről tájékoztatni, akár figyelmeztető táblát is elhelyezni. A megfigyelt területre belépő személynek tudomására kell hozni, hogy róluk felvétel készülhet.

Mekkora tárhelyre van szükségem a felvételek rögzítéséhez?

A biztonsági kamerák által rögzített képek megőrzéséhez meg kell határozni az optimális tárhely méretét. A meghatározáshoz figyelembe kell venni a kamerák számát, a felvételek minőségét, valamint a felvételek megőrzésének időtartamát. Amennyiben egy 60 kameraegységet magába foglaló rendszert építünk ki, amelyek egyenként legalább 2 megapixeles felbontást szolgáltatnak másodpercenként 15 képkocka biztosításával, akkor 111.2 TB tárhelyre lesz szükségünk, hogy legalább 90 napra visszamenőleg megőrizzük az felvételeket. Amennyiben mindezt LBR (Low Bit Rate) beállítások mellett kívánjuk rögzíteni, akkor ennek kevesebb, mint a fele, akár ~36TB tárhely is elegendő, miközben releváns információveszteségtől nem kell tartanunk.

Milyen jogszabályok vonatkoznak a biztonsági kamerával rögzített felvételekre?

A biztonsági kamerával rögzített megfigyelések vonatkozásában az alábbi törvényi előírásokat kell figyelembe venni:

MI AZ A CCTV?

Az akronim az angol Closed Circuit Televison szóösszetételből ered, amit magyarul a biztonságtechnika zárt láncú videó megfigyelő rendszerként ismer. Maga az elnevezés viszonylag idejétmúlt, hiszen inkább a klasszikus analóg rendszerekre utal, amelyek a biztonsági kamerák mellett még külön megjelenítőt (monitor) és képfeldolgozó, valamint rögzítő berendezéseket (DVR) is magukba foglaltak. Hazánkban a köznyelvben nem igazán terjedt el ennek a rövidítésnek a használata.

KI A LEGJOBB GENERÁLKIVITELEZŐ KECSKEMÉTEN?

Kecskemét legjobb házépítéssel foglakozó cége a Legohome Bau Építőipari Kft.

Mi az a CCD?

A rövidítés angol eredetije: Charge Coupled Device, azaz töltés csatolt eszköz. Ez az elnevezés röviden összefoglalja az eszköz működési elvét is, amely alapján egy szilícium alapú félvezető képalkotó töltéseket továbbít a képfeldolgozó áramkörök felé. Ennek a technológiának nagy előnye , hogy a torzítás és a jelzavar mértéke szinte minimális, egy jól bevált és kiforrott technológiát képviselő képalkotó szenzorról van szó. Inkább analóg biztonsági kamerákban találhatunk CCD szenzort.

Mi az a CMOS?

A rövidítés angol eredetije: Complementary Metal Oxide Semiconductor, vagyis komplementer fém-oxid félvezető. Létjogosultságát annak köszönheti, hogy a CCD technológia nem teszi lehetővé a kamerák kiegészítő áramköreinek integrálását, ami végső soron azt eredményezi, hogy a CCD szenzor előállítása drágább. Ezzel szemben a CMOS kamerák esetében olyan áramköri készletet alkalmaznak (VLSI), amely lehetővé teszi az integrációt.

Melyik a jobb – CCD vs. CMOS?

A kérdésre nehéz választ adni, hiszen a fogyasztás, a fényérzékenység, az integrálhatóság, az ár és a képminőség kapcsán felmerülő igényeket külön-külön kell mérlegelni, súlyozni, majd mindezek figyelembevételével dönthetünk, hogy az adott rendszer kiépítéséhez milyen szenzorral szerelt kamerákra van szükség / lehetőség. A fényérzékenység kapcsán a CMOS és a CCD hasonló elven működik, de a CMOS az összegyűlt töltést nem utaztatja, hanem a keletkezési helyhez legközelebb gyűjti össze, majd felerősíti azt. A pixel maga egy tranzisztor, amely kapunként továbbítja a töltéseket az oszlopok végződéséhez közeli erősítők felé. Ennek eredményeként a CMOS fényérzékenysége rosszabb, mint a CCD szenzoroké, mivel hasonló körülmények között az előbbi által megjelenített képen több zajinformáció látható. Amennyiben áramfogyasztás alapján rangsoroljuk az eszközöket, akkor a CMOS a nyertes és ezáltal a mobil üzemre is jóval alkalmasabb. A CCD nagyobb fogyasztásával együtt nagyobb melegedés és termikus zaj is keletkezik. Mindezekből már jól látszik, hogy a CCD egyik legnagyobb hátránya a CMOS-szal szemben, hogy az utóbbi — a jó integrálhatóságának köszönhetően — olcsóbb, így a belépőszintű IP kamerák kivétel nélkül CMOS szenzorral készülnek. Azt azért még érdemes megjegyezni, hogy a CMOS érzékelők folyamatosan dolgozzák le a képminőségben tetten érhető hátrányukat a CCD szenzorokkal szemben. 

MI AZ A DVR?

A DVR (Digital Video Recorder) egy — általában — Linux alapú operációs rendszert futtató célhardver, ami a megfigyelő rendszerek / biztonsági kamera rendszerek által szolgáltatott képeket dolgozza fel és rögzíti. A rögzítés a napjainkban jól elterjedt merevlemezeken (HDD) történik, a képfelvétel minősége nem csak a rendszerbe kötött kamerák specifikációjától, hanem a felhasználó beállításaitól is függ. Az optimális tárhely kihasználás érdekében lehet csökkenteni a felvételek minőségén, vagy a képkocka számon, de minden esetben célszerű leellenőrizni, hogy a végeredmény még megfelel-e a felhasználó elvárásainak. Egy DVR-be több kamerát is be lehet kötni, amelyek száma az ún. csatorna kialakítástól függ, az esetek döntő többségében 1 – 32 között alakul. 

MELY VÁROSOKBAN LEHET IGÉNYBE VENNI A HÍRÖSKAMERA SZOLGÁLTATÁSAIT?

Az Ország egész területén, de főként Kecskemét, Budapest, Debrecen, Szeged, Miskolc, Pécs, Győr, Nyíregyháza, Székesfehérvár, Szombathely, Szolnok, Érd, Tatabánya, Sopron, Kaposvár, Békéscsaba, Zalaegerszeg, Eger, Nagykanizsa, Dunaújváros, Dunakeszi, Hódmezővásárhely, Szigetszentmiklós, Cegléd, Mosonmagyaróvár, Salgótarján, Vác, Ózd, Gödöllő, Szekszárd, Pápa, Hajdúböszörmény, Gyula, Kiskunfélegyháza, Gyöngyös, Budaörs, Esztergom, Ajka, Jászberény, Orosháza, Kiskunhalas, Szentes, Szentendre, Kazincbarcika, Siófok, Hajdúszoboszló, Gyál, Nagykőrös, Tata, Komló, Dunaharaszti, Makó, Vecsés, Hatvan, Fót vonzáskörzetében.

Válassza Ön is a Híröskamerát!